„Планетата срещу пластмасата“ е темата на Деня на Земята 22 април

Всяка година платформата EARTHDAY.ORG координира събития по целия свят, за да демонстрира глобалната подкрепа за движението за опазване на околната среда. Повече от 1 милиард души в 192 държави участват в дейности за Деня на Земята, което го прави най-мащабното честване в света.

МОСВ чрез регионалните си структури се включва в отбелязването на Деня на Земята с разнообразни дейности и инициативи на територията на цялата страна в подкрепа на глобалното движение за опазване на околната среда.

Темата на кампанията тази година е „Планетата срещу пластмасата“ (Planet vs. Plastics). Хората в целия свят са призовани да се поеме колективен ангажимент от страна на правителствата, институциите, бизнеса и гражданите за справяне с кризата, предизвикана от пластмасата, чрез намаляване на производството на пластмаса с 60% до 2040 година и изграждане на бъдеще без пластмаса, защото само рециклирането вече не е достатъчно.

За да се постигне целта за намаляване с 60% е необходимо:

  • Повишаване на обществената осведоменост за щетите, нанесяни от пластмасата върху здравето на хората, животните и цялото биологично разнообразие. Може да се запознаете с доклада на EARTHDAY.ORG „Бебета срещу пластмаси“, за да научите повече за това, как пластмасите, микропластмасите и техните добавки могат да навредят на децата.
  • Постепенно премахване на всички пластмасови изделия за еднократна употреба до 2030 г., като този ангажимент да бъде заложен в Глобалния договор на ООН относно замърсяването с пластмаси през 2024 година. Повече от 500 милиарда найлонови торбички или един милион торбички в минута са били произведени в световен мащаб през миналата година. Много от тях имат експлоатационен живот от едва няколко минути, последван от живот като отпадък, продължаващ векове. Дори след като пластмасата се разпадне, тя остава в околната среда под формата на микропластмаса - дребни частици, проникващи във всяка ниша от живота на планетата.
  • Застъпничество за политики, насочени към борба с въздействието върху околната среда на бързата мода, която разчита на използването на синтетични материали, направени от пластмаси, като например полиестер и найлон. Днес индустрията за бърза мода произвежда над 100 милиарда облекла годишно. Хората купуват 60% повече дрехи, отколкото преди 15 години. Приблизително 85% от дрехите се озовават на сметища или в пещи за изгаряне, а само 1% се рециклират. Близо 70% от дрехите са направени от суров петрол, което води до отделяне на опасни микрофибри при пране и продължава да допринася за дългосрочно замърсяване в депата за отпадъци.
  • Инвестиране в иновативни технологии, насочени към намиране на устойчиви алтернативи на пластмасите, тъй като пластмасите са направени от нефт и токсични химикали.

Всеки може да стане част от решението да се създаде бъдеще, в което планетата процъфтява без бремето на пластмасите.

Програма на събитията и инициативите за отбелязване на Деня на Земята, организирани от регионалните поделения на МОСВ на територията на цялата страна, можете да видите ТУК.

Повече информация по темата на Деня на Земята „Планетата срещу пластмасата“ вижте ТУК.

 
  • Up Next Медиите по време на пандемия: Чуждестранният опит
  • Up Next Екип на Балканите Нет
  • Up Next Биоразнообразието на Беласица
  • Up Next Сватба в Скребатно "Гелина"
  • Up Next Гъбите - растения или животни, полезни или вредни?!

Balkanite Net