Посетителите ще намерят какво да ги заинтересуват в историята, културата, етнографията, религията, архитектурата и изкуствата на страната. В цялата страна изобилстват уникални археологически обекти – древни селищни могили от неолита, тракийски светилища и гробници, останки от римски градове, византийски и средновековни крепости, архитектурни резервати, етнографски комплекси, църкви и манастири, теки (джамии) и много други.
Въпреки факта, че заема само 2% от територията на Европа, в България са регистрирани около 40 000 исторически паметници (7 от които са включени в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство), 36 културни резервата, 160 манастира и около 330 музея. и галерии. Това включва праисторически находки, тракийски гробници, обекти от гръцката епоха, римски крепости, исторически паметници от времето на Първото и Второто българско царство и архитектурни забележителности от епохата на Възраждането.
Емблематични за България са паметниците, включени в списъка на ЮНЕСКО: Казанлъшката гробница (4 – 3 в. пр. н. е.), Тракийската гробница при с. Свещари край Разград (3 в. пр. н. е.), Мадарският конник (8 век), Боянската църква (10 – 11 век), Ивановските скални църкви край Русе (10 – 14 век), Рилският манастир (10 век), Стария град в Несебър.
Карановската селищна могила дава основа за определяне на периодите на Карановския неолит и служи като модел за разбиране на развитието на европейските праисторически култури. Голям интерес представлява Долината на тракийските царе, в която са открити над 15 гробници. Перперикон се намира и на територията на нашата страна. Смята се, че е храмът на Бог Дионис, съдържащ пророческа камера, равна по важност на тази, посветена на Аполон в Делфи. Смята се, че това е била столицата на Одриското кралство. В района на село Старосел е открит най-големият тракийски царски комплекс с храм-мавзолей в Югоизточна Европа. Във Варненския некропол е открито най-старото злато в света. Открити са и много тракийски златни съкровища като Панагюрското, Вълчитрънското, и Рогозенски съкровища. Има множество останки от тракийската, елинистическата и римската култура. Цели римски градски комплекси са открити в Августра Траяна, Тримонциум, Никополис ад Иструм, Пауталия, Акре, Месемврия, Аполония, Сердика и други обекти.
Много от българските манастири са съдействали за опазването на българската православна вяра и култура. Някои от тях са Рилският манастир, Бачковският манастир, Троянският манастир, Земенският манастир, Роженският манастир, Килифаревският манастир, Соколският манастир и др. В страната има и много църкви, които съхраняват уникални образци на българската иконографска, дърворезбарска и живописна школи и притежават ценни ръкописи. Мощите на св. Йоан Кръстител са открити на остров Св. Йоан край българското Черноморие.
Паметници на културата от епохата на българското Възраждане се намират в много от нейните градове, градове и села, като тези в Котел, Копривщица, Карлово, Калофер, Сопот, Елена, Трявна, Банско, Мелник. Стария Пловдив, Гела, Широка лъка, Момчиловци, Орехово, Смилян, Арда, Долен, Лещен, Ковачевица, Плетена, Боженци, Рибарица, Жеравна, Орешак, Медвен, Скандало, Арбанаси, Българи, Кости, Бръшлян и. Има много начини посетителите да оценят българските занаяти като дърворезба, бродерия, грънчарство и плетиво. Например има архитектурно-етнографския музей на открито в Етъра, Габрово, етнографските комплекси Стария Добрич и Чифлика край Албена, Банско, етнографския комплекс Кулата – Казанлък, етнографския комплекс в Златоград, Вароша – Благоевград,
Има и възможности за наблюдение на традиционни стопански дейности по нашите земи, като производство на розово масло и производство на вино.
България има изключително разнообразен календар, съхраняващ народните традиции и обичаи на страната – Сурва (Василовден), Йордановден – Богоявление, Ивановден, Антоновден, Трифон Зарезан, Мартуване (даряване на мартеници), първа неделя преди Великия пост, Кукеровден, Тодоровден, Благовещение, Великден, Гергьовден, Богородичен, Димитровден, Задушен, Бъдни вечер и Коледа. Много български селски тържества и битове съхраняват древни традиции и обичаи, като Лазаровден, Цветница, кукерството, коледарството, нестинарството и много други. Изключително атрактивни са фолклорните фестивали и събирания – например Международният кукерски фестивал „Старчевата” (Разлог), Международният фестивал на маскарадните игри „Сурва” (Перник),
В страната има повече от 200 музея – уникалният Музей на киселото мляко в с. Студен извор (Трънско), Музеят на розите в Казанлък, Музеят на транспорта в Русе, Музеят на киселото мляко в Трявна, Музеят на Хумора в Габрово, Музея по история на медицината във Варна, Музея на мозайките в Девня, Музея на солта в град Поморие, Политехническия музей в София град, Национален антропологически музей в София, Музея на авиацията в Пловдив , Музея на виното в Плевен, Националния исторически музей, музея „Земята и нейните хора” и много други.
Календарът на страната изобилства от културни събития. Някои от тях са София Филм Фест, фестивалът „Варненско лято”, „Музикалните дни през март” в Русе, „Софийски музикални седмици”, „Аполония” и много други.