План REPowerEU: сигурна и устойчива енергия на достъпни цени в Европа
Действия съгласно плана REPowerEU
Новите реалности в геополитическо отношение и на енергийния пазар изискват драстично ускоряване на прехода към чиста енергия и увеличаване на енергийната независимост на Европа от ненадеждни доставчици и нестабилни изкопаеми горива.
REPowerEU е планът на Европейската комисия, чрез който Европа да престане да зависи от руските изкопаеми горива много преди 2030 г. с оглед на руското нашествие в Украйна.
85 % от европейците смятат, че ЕС трябва възможно най-скоро да намали зависимостта си от руския газ и нефт, за да подкрепи Украйна. Действайки като Съюз, Европа може да постигне това по-бързо.
Планът REPowerEU съдържа редица мерки за бързо намаляване на зависимостта от руските изкопаеми горива и за ускоряване на екологичния преход, като същевременно се повиши издръжливостта на енергийната система в целия ЕС. Той се основава на:
Диверсифициране
ЕС работи с международни партньори за намирането на алтернативни енергийни доставки. В краткосрочен план имаме спешна нужда от алтернативни доставки на газ, нефт и въглища, а в бъдеще ще се нуждаем и от водород от възобновяеми източници.
Икономии
Всеки гражданин, всяко предприятие и всяка организация могат да спестят енергия. Ако всички се ангажираме да променим малко поведението си, разликата може да бъде съществена. Освен това ще бъдат необходими извънредни мерки в случай на прекъсвания на доставките.
Ускоряване на прехода към чиста енергия
Енергията от възобновяеми източници е най-евтината и най-чистата, с която разполагаме, и можем сами да я произвеждаме, което ще намали необходимостта от енергиен внос. REPowerEU ще ускори екологичния преход и ще стимулира огромни инвестиции в енергия от възобновяеми източници. Необходимо е също така да осигурим възможности за промишлеността и транспорта да заменят по-бързо изкопаемите горива, за да намалим емисиите и зависимостта.
Чиста енергия
Прекратяването на зависимостта на ЕС от руски изкопаеми горива ще изисква значително увеличаване на възобновяемите енергийни източници, както и по-бърза електрификация и заместване на топлинната енергия и горивата от изкопаеми източници в секторите на промишлеността, сградите и транспорта. Преходът към чиста енергия ще помогне с времето да се намалят цените на енергията и зависимостта от вноса.
Енергията от възобновяеми източници е най-евтината и най-чистата, с която разполагаме, и можем сами да я произвеждаме, което ще намали необходимостта от енергиен внос. През март 2023 г. в рамките на Европейския зелен пакт и плана REPowerEU в ЕС бе постигнато предварително споразумение за по-строго законодателство за ускоряване на внедряването на възобновяема енергия, като се повиши обвързващата цел на ЕС за енергията от възобновяеми източници за 2030 г. до 42,5 %, с амбиция да достигне 45 %. Достигането на 45 %, както е предвидено в рамките на REPowerEU, ще доведе до почти двойно увеличение на настоящия дял на възобновяемата енергия в ЕС, като общият капацитет за производство на енергия от възобновяеми източници ще достигне 1236 GW до 2030 г., в сравнение с 1067 GW до 2030 г., предвидени в рамките на пакета „Подготвени за цел 55“.
Стратегията на ЕС за слънчевата енергия ще даде тласък на навлизането на фотоволтаичната енергия. С тази стратегия, която е част от плана REPowerEU, се цели да бъдат въведени в експлоатация новоинсталирани слънчеви фотоволтаични инсталации с мощност над 320 GW до 2025 г. (което е над два пъти повече от настоящото равнище) и почти 600 GW до 2030 г. Тези готови за действие допълнителни мощности ще заместят потреблението на 9 млрд. куб. метра природен газ годишно до 2027 г.
Чиста промишленост
Замяната на въглищата, нефта и газа в промишлените процеси ще спомогне за намаляване на зависимостта от руските изкопаеми горива, като същевременно ще бъде преход към по-чисти енергийни източници, ще засили конкурентоспособността на промишлеността и ще подкрепи водещата технологична роля в международен план.
Електрификацията, енергийната ефективност и внедряването на възобновяеми енергийни източници могат да създадат предпоставки за спестяване в промишлеността на 35 млрд. куб. метра природен газ до 2030 г. в допълнение към целите по инициативата „Подготвени за цел 55“.
Най-голямо намаление на потреблението на газ — почти 22 млрд. куб. метра — може да бъде постигнато в секторите на неметалните минерали, цимента, стъклото и керамиката, производство на химикали и в рафинериите.
До 2030 г. се очаква около 30 % от първичното производство на стомана в ЕС да бъде декарбонизирано на основата на водород от възобновяеми източници.
Промишленият сектор ще играе също така ключова роля в разширяването на производството на оборудване и компоненти, необходими за бързото трансформиране на нашата енергийна система.
Икономии на енергия
Енергоспестяването е най-евтиният, сигурен и чист начин за намаляване на зависимостта ни от руски изкопаеми горива. Всички ние лесно можем да участваме в намаляването на енергопотреблението — както потребителите и предприятията, така и всички промишлени сектори. Заедно с мерките за енергийна ефективност индивидуалните ни действия ще се отразят положително върху цените, като доведат до пряко намаляване на сметките ни за енергия, повишаване на устойчивостта на икономиката ни и ускоряване на прехода на ЕС към чиста енергия.
Съществуват много начини за намаляване на енергопотреблението във всекидневния ни живот, включително чрез:
намаляване на температурата на отопление или по-малко използване на климатични инсталации
използване по по-ефективен начин на домакинските уреди
по-икономично шофиране
увеличаване на използването на обществен транспорт и активната мобилност
изключване на светлините.
Всички потребители на енергия трябва да са осведомени относно най-добрите възможности за икономии и най-ефективните стъпки, които могат да предприемат. Комисията ще подкрепя гражданите с целева информация, за да им помогне да правят информиран избор и енергийно ефективни покупки.
Работим заедно с организации като Международната агенция по енергетика, държавите членки и органите на местната власт с цел определянето и насърчаването най-ефективните действия по отношение на енергоспестяването.
До 2027 г. са нужни допълнителни инвестиции в размер на 210 милиарда евро за постепенно преустановяване на руския внос на изкопаеми горива, който понастоящем струва на европейските данъкоплатци близо 100 милиарда евро годишно.
Механизмът за възстановяване и устойчивост е в основата на изпълнението на плана REPowerEU, като чрез него се предоставя допълнително финансиране от ЕС. Държавите членки следва да добавят глава за плана REPowerEU към своите планове за възстановяване и устойчивост, за да насочат инвестиции към приоритетите по плана REPowerEU и да извършат необходимите реформи.
Държавите членки могат да използват оставащите заеми по Механизма за възстановяване и устойчивост (понастоящем 225 милиарда евро) и новите безвъзмездни средства по линия на Механизма, финансирани чрез тръжната продажба на квоти по системата за търговия с емисии, които понастоящем се държат в резерва за стабилност на пазара, възлизащи на 20 милиарда евро.
Сред другите източници на финансиране на REPowerEU са:
средствата по линия на политиката на сближаване
Европейският земеделски фонд за развитие на селските райони
Механизмът за свързване на Европа
Фондът за иновации
национално финансиране и финансиране от Съюза в подкрепа на целите на плана REPowerEU
национални фискални мерки
частни инвестиции
Европейската инвестиционна банка.
Работа с международните партньори
Искаме да изградим дългосрочни и взаимноизгодни партньорства — като насърчим енергията от възобновяеми източници, повишим енергийната ефективност по света и си сътрудничим в областта на зелените технологии и иновациите. Новата платформа на ЕС в областта на енергетиката ще изиграе ключова роля за обединяване на търсенето, координиране на ползването на инфраструктурата, договаряне с международните партньори и подготовка за съвместно закупуване на газ и водород.
Balkanite.net е независима Интернет медия с публицистично, и художествено съдържание, за история, култура, обществени отношения, бизнес и природа, подпомагащо развитието и информационното обслужване на туризма.
Балканите Нет е бранд създаден през 2008 година, системно популяризиран и налаган на Интернет пазара. Третата версия на портала стартира през септември 2015г. и бързо набира почитатели с новите си 10 сайта, система за видеоконферентна връзка и популярни фейсбук страница, профили в Twitter, Facebook, Youtube, Google+, Myspace, LinkedIn, Instagram и др. Четвъртата версия на портала стартира на 29.02.2020г.